Faks | (+994 12) 5392826 | |
Əsas fəaliyyət istiqamətləri | İqtisadi-riyazi üsullar, o cümlədən balans, optimallaşdırma və ekonometrik modelləşdirmə. | |
Əsas elmi nəticələri | 1. Qarşılıqlı borc problemi tədqiq edilərək məsələnin həllinin iqtisasdi-riyazi üsulu ("Kredit təkanı” və "İmtina təkanı”) işlənmiş və onun alqoritmləri verilmişdir. C.M .Keyns nəzəriyyəsi əsasında borc ləğvinin multiplikatoru anlayışı daxil edilərək və onun Azərbaycan iqtisadiyyatı timsalında qiyməti hesablanaraq şərhlər verilmişdir;
2. Təbii sərvətlərlə zəngin olan ölkələrin iqtisadi inkişaf dinamikası K.Marksın təkrar istehsal sxemilə araşdırılmış və inkişaf xüsusiyyətləri müəyyənləşdirilmişdir. Əsaslandırılmışdır ki, ölkələrin qeyri-tarazlı inkişaf meyli (maliyyə böhranı və s.) təbii sərvətlərin istismarı nəticəsində artıq dəyər və ya artıq pulun yaradılması ilə əlaqədardır; 3. Azərbaycanın sosial və iqtisadi inkişafının makro ekonometrik modelini işlənmiş və əsas makroiqtisadi göstəriciləri proqnozlaşdırılmışdır; 4. Azərbaycan iqtisadiyyatının sahələrarası əlaqələrinin "Xərclər-buraxılış” modeli, tarazlı qiymətlər modeli, əmək ehtiyatlarının balans modeli, əsas fondların balans modeli tərtib olunaraq müvafiq simulyasiyalar aparılmışdır; 5. Vergi ödəyicilərinin əsas göstəricilərinin paylanma qanunları müəyyənləşdirilərək vergidən yayınma riskləri qiymətləndirilmişdir; 6. Ekonometrik modelləşdirmə üsulu ilə günəş aktivliyinin ölkənin demoqrafik və iqtisadi göstəricilərinə təsiri müəyyənləşdirilmişdir; 7. Ölkələrarası qarşılıqlı borcların effektiv ödənilməsi və ya bağışlanması alqoritmləri bank faizləri nəzərə alınmaqla işlənmiş və Delphi proqramlaşdırma dilində avtomatlaşdırılaraq tətbiqi proqram paketi yaradılmışdır; 8. Ölkələrarası borcların tarazlı qiymətlər indeksi işlənmişdir. Bu indeksin aldığı qiymətdən asılı olaraq vəziyyətin tarazlı inkişafı, real və maliyyə sektorların böhrana meyillik səviyyələri müəyyənləşdirilə bilər; 9. Ekonometrik modelləşdirmə üsulu ilə müəyyən edilmişdir ki, neft ehtiyatlarının istismarının və neft qiymətlərinin artması dünya üzrə borcları, xüsusi ilə vaxtı keçmiş xarici borcların həcmini artırır. Nəticədə maliyyə-iqtisadi böhranın yaranmasını stimullaşdırır. |

ГЛАВНАЯ  >>  Институты и организации  >>  Лаборатория моделирования социально-экономических процессов
Лаборатория моделирования социально-экономических процессов
Тел. (+994 12) 5392776
Факс (+994 12) 5392826
Электронный адрес lab4.3@isi.az
Заведующий структурным подразделением доктор экономических наук,проф. Гасанли Ядулла Гамдулла oглы
Основные направления деятельности структурного подразделения  Экономико-математические методы, в том числе баланс, оптимизация и эконометрическое моделирование.
1.На основе исследования проблемы взаимного долга разработан экономико-математический метод решения задачи («кредитный толчок» и «толчок отказа») и даны его алгоритмы. Введя на основе  теории Дж.М.Кейнса понятие мультипликатора аннулирования долга и подсчитав его значение на примере экономики Азербайджана, даны комментарии;
2.С помощью схемы воспроизводства, принадлежащей К.Марксу, исследована динамика экономического развития богатых природными ресурсами стран и определены особенности их развития. Обосновано, что тенденция неустойчивого развития страны (финансовый кризис и т.д.) связана с возникновением лишней стоимости или лишних денег в результате эксплуатации природных ресурсов;
3.Разработана макроэконометрическая модель социально-экономического развития Азербайджана и дан прогноз основных макроэкономических показателей страны;
4.Составлены модель «затраты - выпуск», модель устойчивых цен, балансовая модель трудовых ресурсов, балансовая модель основных фондов межотраслевых связей экономики Азербайджана и проведены соответствующие симуляции;
5.Определены закономерности распределения основных показателей налогоплательщиков и оценены риски уклонения от уплаты налогов;
6.Методом эконометрического моделирования определено воздействие солнечной активности на демографические и экономические показатели страны;
7.Разработаны эффективные алгоритмы погашения или прощения межгосударственных взаимных займов с учетом банковских процентных ставок, автоматизированы на языке программирования Delphi и создан пакет прикладных программ;
8.Разработан индекс равновесных цен международных долгов. В зависимости от полученного значения этого показателя, можно определить сбалансированное развитие состояния, уровни склонности к кризису в реальном и финансовом секторах;
9.Методом эконометрического моделирования определено, что увеличение использования нефтяных ресурсов и цен на нефть приводит к увеличению объема задолженности в мире, особенно просроченной внешней задолженности, что в результате стимулирует финансово-экономический кризис.