Faks | (+994 12) 5392826 | |
Əsas fəaliyyət istiqamətləri | İqtisadi-riyazi üsullar, o cümlədən balans, optimallaşdırma və ekonometrik modelləşdirmə. | |
Əsas elmi nəticələri | 1. Qarşılıqlı borc problemi tədqiq edilərək məsələnin həllinin iqtisasdi-riyazi üsulu ("Kredit təkanı” və "İmtina təkanı”) işlənmiş və onun alqoritmləri verilmişdir. C.M .Keyns nəzəriyyəsi əsasında borc ləğvinin multiplikatoru anlayışı daxil edilərək və onun Azərbaycan iqtisadiyyatı timsalında qiyməti hesablanaraq şərhlər verilmişdir;
2. Təbii sərvətlərlə zəngin olan ölkələrin iqtisadi inkişaf dinamikası K.Marksın təkrar istehsal sxemilə araşdırılmış və inkişaf xüsusiyyətləri müəyyənləşdirilmişdir. Əsaslandırılmışdır ki, ölkələrin qeyri-tarazlı inkişaf meyli (maliyyə böhranı və s.) təbii sərvətlərin istismarı nəticəsində artıq dəyər və ya artıq pulun yaradılması ilə əlaqədardır; 3. Azərbaycanın sosial və iqtisadi inkişafının makro ekonometrik modelini işlənmiş və əsas makroiqtisadi göstəriciləri proqnozlaşdırılmışdır; 4. Azərbaycan iqtisadiyyatının sahələrarası əlaqələrinin "Xərclər-buraxılış” modeli, tarazlı qiymətlər modeli, əmək ehtiyatlarının balans modeli, əsas fondların balans modeli tərtib olunaraq müvafiq simulyasiyalar aparılmışdır; 5. Vergi ödəyicilərinin əsas göstəricilərinin paylanma qanunları müəyyənləşdirilərək vergidən yayınma riskləri qiymətləndirilmişdir; 6. Ekonometrik modelləşdirmə üsulu ilə günəş aktivliyinin ölkənin demoqrafik və iqtisadi göstəricilərinə təsiri müəyyənləşdirilmişdir; 7. Ölkələrarası qarşılıqlı borcların effektiv ödənilməsi və ya bağışlanması alqoritmləri bank faizləri nəzərə alınmaqla işlənmiş və Delphi proqramlaşdırma dilində avtomatlaşdırılaraq tətbiqi proqram paketi yaradılmışdır; 8. Ölkələrarası borcların tarazlı qiymətlər indeksi işlənmişdir. Bu indeksin aldığı qiymətdən asılı olaraq vəziyyətin tarazlı inkişafı, real və maliyyə sektorların böhrana meyillik səviyyələri müəyyənləşdirilə bilər; 9. Ekonometrik modelləşdirmə üsulu ilə müəyyən edilmişdir ki, neft ehtiyatlarının istismarının və neft qiymətlərinin artması dünya üzrə borcları, xüsusi ilə vaxtı keçmiş xarici borcların həcmini artırır. Nəticədə maliyyə-iqtisadi böhranın yaranmasını stimullaşdırır. |

Phone (+994 12) 5392776
Basic activity directions   Economic and mathematical methods, including balance, optimization and econometric modeling.
1.On the basis of the study of the problem of mutual debt, an economic-mathematical method for solving the problem (“credit incitement” and “failure incitement”) has been developed and its algorithms have been given. Introducing on the basis of the theory of J.M. Keynes the concept of the multiplier of debt cancellation and calculating its value on the example of the economy of Azerbaijan, comments have been made;
2.By means of the reproduction scheme developed by Karl Marx, the dynamics of the economic development of countries rich in natural resources have been investigated and the characteristic features of their development have been determined. It has been substantiated that the tendency of unsustainable development of a country (financial crisis, etc.) is associated with the emergence of excess value or spare money as a result of the exploitation of natural resources;
3.A macroeconometric model of the socio-economic development of Azerbaijan has been developed and a forecast of the country's main macroeconomic indicators has been given;
4.An input-output model, a model of stable prices, a balance model of labor resources, a balance model of fixed assets of inter-industry relations of the national economy have been built and relevant simulations have been conducted;
5.The patterns of distribution of the main indicators of taxpayers have been determined and tax evasion risks have been assessed;
6.The impact of solar activity on the demographic and economic indicators of the country has been determined by the method of econometric modeling;
7.Efficient algorithms for the repayment or forgiveness of intergovernmental mutual loans with account of bank interest rates have been developed, automated in the Delphi programming language, and the application software package has been created;
8.The index of equilibrium prices of international debt has been developed. Depending on the obtained value of this indicator, it is possible to determine a balanced development of the state, levels of propensity for crisis in the real and financial sectors;
9.Using the method of econometric modeling, it has been determined that an increase in the use of oil resources and oil prices leads to an increase in the amount of debt in the world, especially overdue external debt, which as a result stimulates the financial and economic crisis